Hoppa till sidans innehåll

2012


 

Y Sail Cup

Hemsön runt - 2012-09-01 at

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00
PlaceringBåtnamnBåttypSegel nrKlubbSkeppareLYSStartFinishElapsedCorrected
1 Sea Easta IF 3082 HSS Hans Gilliusson 1.02 11:00:00 16:56:54 5:56:54 6:04:02
2 Tant raffa X-102 6244 SuSS Thomas Hammarström 1.169 11:00:00 16:16:26 5:16:26 6:09:55
3 Miss X Express 460 HSS Lennart Eriksson 1.114 11:00:00 16:32:39 5:32:39 6:10:34
4 Ebba grön First Class 10 460 SBS Norden/Svedin 1.228 11:00:00 16:02:25 5:02:25 6:11:22
5 Xtyra X-3/4 S4 ÖSS Robert Carlsson 1.2 11:00:00 16:12:48 5:12:48 6:15:22
6 Aqua 2 Express 477 HSS Stefan Ågren 1.114 11:00:00 16:40:46 5:40:46 6:19:37
7 Sofia 6 m R 120 HSS Anders Nordin 1.213 11:00:00 16:13:48 5:13:48 6:20:38
8 Lady G Scampi 614 HSS Marie-Loise Norde'n 1.088 11:00:00 16:51:04 5:51:04 6:21:58
9 Non Stop Carrera Helmsman 80 HSS Håkan Karlström 1.219 11:00:00 16:13:40 5:13:40 6:22:22
10 Elvira Comfort 30 510 HSS Fred Nordin 1.09 11:00:00 16:50:49 5:50:49 6:22:23
11 Caramba Carrera Helmsman 35 HSS Magnus Högberg 1.219 11:00:00 16:22:17 5:22:17 6:32:52
12 Sea Wind Arcona 32 9 HSS Jennifer Eriksson 1.144 11:00:00 16:44:05 5:44:05 6:33:38
13 Proud Mary Banner 28 18 SuSS Simon Sellgren 1.161 11:00:00 16:43:04 5:43:04 6:38:18
14 Kryzza H-båt 197 HSS Liselott Thunberg 1.04 11:00:00 17:23:08 6:23:08 6:38:28
15 Akka Carrera Helmsman 85 HSS Joakim Backlund 1.219 11:00:00 16:27:33 5:27:33 6:39:17
16 X Bones X-99 67 SuSS Team X Bones 1.254 11:00:00 16:18:54 5:18:54 6:39:54
17 Zeke Diva 35 109 ÖSS Johan Hägglöv 1.223 11:00:00 16:31:14 5:31:14 6:45:06
18 Caruso Carrera Helmsman 15 HSS Mikael Bentsen 1.219 11:00:00 16:33:12 5:33:12 6:46:10
19 Mirakel Diva 35 25 HSS Arne Smedberg 1.244 11:00:00 16:35:43 5:35:43 6:57:38
20 Panano Omega 28 11 HSS Jan Janse'n 1.07 11:00:00   DNC  

Lungön runt - 2011-09-02 at

Start: Start 1, Finishes: Place
PlaceringBåtnamnBåttypSegel nrKlubbSkeppareLYSStartFinishElapsedCorrected
1 Tant raffa X-102 6244 SuSS Thomas Hammarström 1.169 11:00:00 13:18:34 2:18:34 2:41:59
2 Sofia 6 m R 120 HSS Anders Nordin 1.213 11:00:00 13:16:25 2:16:25 2:45:28
3 Ebba grön First Class 10 460 SBS Norden/Svedin 1.228 11:00:00 13:15:07 2:15:07 2:45:55
4 Aqua 2 Express 477 HSS Stefan Ågren 1.114 11:00:00 13:29:42 2:29:42 2:46:46
5 Xtyra X-3/4 S4 ÖSS Robert Carlsson 1.2 11:00:00 13:19:29 2:19:29 2:47:23
6 Caruso Carrera Helmsman 15 HSS Mikael Bentsen 1.219 11:00:00 13:17:39 2:17:39 2:47:48
7 Akka Carrera Helmsman 85 HSS Joakim Backlund 1.219 11:00:00 13:20:31 2:20:31 2:51:17
8 X Bones X-99 67 SuSS Team X Bones 1.254 11:00:00 13:17:49 2:17:49 2:52:49
9 Panano Omega 28 11 HSS Jan Janse'n 1.07 11:00:00 13:46:43 2:46:43 2:58:23
10 Miss X Express 460 HSS Lennart Eriksson 1.114 11:00:00 13:40:22 2:40:22 2:58:39
11 Lady G Scampi 614 HSS Marie-Loise Norde'n 1.088 11:00:00 13:44:22 2:44:22 2:58:50
12 Mirakel Diva 35 25 HSS Arne Smedberg 1.244 11:00:00 13:31:57 2:31:57 3:09:02
13 Sea Easta IF 3082 HSS Hans Gilliusson 1.02 11:00:00   DNC  
13 Non Stop Carrera Helmsman 80 HSS Håkan Karlström 1.219     DNC  
13 Elvira Comfort 30 510 HSS Fred Nordin 1.09     DNF  
13 Caramba Carrera Helmsman 35 HSS Magnus Högberg 1.219 11:00:00   DNC  
13 Sea Wind Arcona 32 9 HSS Jennifer Eriksson 1.144     DNC  
13 Proud Mary Banner 28 18 SuSS Simon Sellgren 1.161 11:00:00   DNC  
13 Kryzza H-båt 197 HSS Liselott Thunberg 1.04 11:00:00   DNC  
13 Zeke Diva 35 109 ÖSS Johan Hägglöv 1.223 11:00:00   DNC  


 

 

 

HSS Seglingen 2012 SRS

     

Båt

Skeppare

Klubb

Seglad tid

SRS

Beränad tid

Plac-

 

 

 

Tim

min

Sek

Tim

Min

Sek

ering

6.a

Anders Nordin

HSS

4

37

40

1,213

5

36

49

1

Maxi 77

Pontus Jansson

HSS

5

23

36

1,045

5

38

10

2

Omega 28

Jan Janse’n

HSS

5

29

58

1,048

5

45

48

3

606

Hampus Jansson

HSS

5

34

54

1,035

5

46

37

4

Belona 23

Marcus Sundgren

HSS

5

47

59

1,004

5

49

23

5

Comfort  30

Anders Olofsson

HSS

5

27

12

1,094

5

57

57

6

IF

John Hallin

HSS

5

52

59

1,017

5

58

59

7

Carrera Helsman

Jocke Backlund

HSS

4

55

31

1,219

6

00

14

8

Triss Norlin

Marit Jansson

HSS

6

28

53

0,933

6

 02

50

9

Scampi

Marie-Louise Norde’n

HSS

5

34

45

1,088

6

04

12

10

H-båt

Liselott

HSS

5

59

46

1,044

6

15

36

11

Bavaria 33

Magnus Boström

HSS

5

37

27

1,15

6

28

04

12

Comfort 30

Fred Nordin

HSS

             

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Härnön runt 2012 SRS

     

Båt

Skeppare

Klubb

Seglad tid

SRS

Beränad tid

Plac-

 

 

 

Tim

min

Sek

Tim

Min

Sek

ering

Carrera

Magnus Högberg

HSS

2

29

31

1,219

3

02

16

1

Carrera

Joakim backlund

HSS

2

32

05

1,219

3

05

23

2

Scampi 30

Marie-Loise Norde’n

HSS

2

55

07

1,097

3

12

06

3

Arcona 32

Frida/Rebecka Eriksson

HSS

3

00

15

1,144

3

26

12

4

 

 

 

 

 

 

Det finns inget album kopplat till denna sida.

Broöppning kan beställas samtliga dagar i veckan på telefon!

Vardagar, dagtid: 0611 - 156 87 

Övrig tid: 060 - 12 01 84

Öppningstider Maj - oktober:

Broöppning sker normalt kl 09.30 och 18.30, andra tider kan vara aktuella mellan
09.00 - 11.00
18.00 - 20.00

För mer information kring broöppning, se Härnösands kommun.

Postadress:
Härnösands SS - Segling
Brännavägen 166
87162 Härnösand

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info